רכישת קרקע, שומה על קרקע
עו"ד נחלות, עו"ד משובים, עו"ד קיבוצים, רכישת קרקע, ערך שומה על קרקע, קרקע ללא פיתוח, שמאי, שמאי מכריע, שמאי נגדי

ערך הקרקע ללא פיתוח

בהחלטתה מיום 08.02.06 קבעה רמ”י – רשות מקרקעי ישראל, מה יהיה גובה ערך הקרקע (מינימלי) ללא פיתוח, קרי, שומה על הקרקע. בשל העובדה שהוגשו שומות רבות, שהציגו שווי קרקע נמוך עד אפסי, ולעיתים שווי שומה שלילי לקרקע.

השמאים שהעריכו את הקרקע, נמנעו ממתן ערך שלילי לקרקע, וקבעו בשמאותם ערך אפס לקרקע ללא פיתוח, ורשות מקרקעי ישראל סברה שמצב שומה אפסי, לא הגיוני. טענת רשומת מקרקעי ישראל, כי שומות אלה לוקחות בחשבון את ראיית הבעלים בעסקה. בהחלטה זו סוכם הכלל:

ערכה של קרקע ללא פיתוח לא יפחת מ 20% מערכה  של קרקע מפותחת.

זאת בהתייחס להוראות החלטה מס’ 531 של מועצת מקרקעי ישראל, ממנו ייגזר שיעור התשלום, בגין הקרקע הנהוג באותו אזור, בתוספת מע”מ כחוק.

ברכישת קרקעות רגילות לא של רשות מקרקעי ישראל, הרשות המקומית מוציאה שומה על ערך הקרקע, ודורשת את התשלום מהבעלים. בעסקאות רגילות, ניתן לקבל חוות דעת שמאית של שמאי מטעם הרוכש, ולהגיש השגה על השומה שנדרשה. חוות הדעת השמאית מטעם הבעלים, בודקת עסקאות דומות באזור, עסקאות אחרות שהינן ברות השוואה. לאחר מכן, הרשות יכול לקבל את השומה החדשה או שינוהל הליך משפטי בגין השגה על שומה, וימונה שמאי מכריע, בין שמאות הרשות לבין שמאות הבעלים.

בניגוד לעסקאות אחרות, לא ניתן להשיג על תשלום השומה (גובה המס) שיידרש.

עו”ד מירית עטיה שטיינברג ממליצה בכל עסקאת מקרקעין, עסקת נדל”ן, להיוועץ כבר בשלבים הראשונים, בעו”ד המתמחה בנדל”ן, על מנת להבין את מהות העסקה, והשלכותיה מבחינת מיסוי, שהרי מדובר בתשלומים שהבעלים יידרש לשלמם על ידי רשויות המס.

קישורים רלוונטיים: סוגיות מיוחדות בשומות, משרד המשפטים, אגף שומת מקרקעין – לשכת מנהל האגף

                                    רשות מקרקעי ישראל, ערך קרקע לא מפותחת

בכבוד רב,

עו”ד ונוטריון מירית עטיה שטיינברג, מתמחה ברכישת קרקעות, נכסים, דירות קבלן, דירות יד שניה

he_ILHebrew
בכל נושא משפטי ובשאלה משפטית, מומלץ להיוועץ עם עו"ד על מנת להבין את זכויותיכם, ולקבל את הייעוץ המקצועי המותאם למצב המשפטי שלכם.

לתיאום פגישת ייעוץ פנו למשרדנו בטלפון 077-5118115 או בווצאפ 050-7611611 או השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם.