ייצוג עו”ד ברכישת דירה

ייצוג משפטי של עו”ד מומחה לליווי ברכישת דירה או נכס

ברכישת דירה “יד ראשונה” מקבלן או דירה יד שנייה, ישנן עלויות לא מבוטלות מעבר למחיר הדירה אשר יש לקחת אותם בחשבון בנוסף למחיר הדירה ואפילו כדאי להגדיל את המשכנתא לטובת הוצאות אלה. בחירת עורך דין לרכישת נכס מלווה מתחילת התהליך יכולה להועיל לכם להימנע מטעיות והסתבכויות מיותרות ואף לחסוך לכם כסף רב.

לדוגמא: שיפוץ דירה, דמי תיווך, שכר טרחת שמאי, הצמדת תשלומים למדד, ככל שמדובר בדירת קבלן, פתיחת תיק משכנתא, שכר טרחת עו”ד מלווה לדירה בייצוג ברכישת הדירה, מס רכישה ואגרות רכישת דירה חדשה..

כמה תשלמו שכר טרחה לעו”ד מלווה לרכשית דירה? האם הוא מייצג אתכם כאשר מדובר בעורך דין מצד הקבלן ב”יד ראשונה”? או אם הוא מייצג אתכם יחד עם המוכר בדירה “יד שניה”?
נעשה הבחנה בין דירה יד ראשונה – דירת קבלן לבין דירה יד שניה ממוכר.

דירה יד ראשונה – דירת קבלן

תקנות המכר (דירות) (הגבלת גובה ההוצאות המשפטיות), התשע”ה-2014, בסעיף 2 לתקנות נקבע ההוראה הבאה:
“2. מוכר לא ידרוש מקונה השתתפות בהוצאות משפטיות בסכום העולה על הסכום הנמוך מבין אלה, לפני הוספת מע”מ:
1) 5,000 שקלים חדשים
2) סכום השווה למחצית האחוז של תמורת הדירה, כפי שנקבעה בחוזה המכר.”
התקנה נועדה להגביל את דרישת שכר הטרחה במטרה להגן על הרוכשים של הקבלן, לעורך הדין מטעם הקבלן מותר לגבות שכר טרחה בגובה 0.5% בצירוף מע”מ מגובה העסקה (מחיר הדירה) או שכר טרחה בגובה 5,000 ש”ח בצירוף מע”מ מגובה העסקה (מחיר הדירה), לפי הסכום הנמוך מבין השניים.
חשוב לדעת, עורך הדין מטעם הקבלן אינו מייצג אתכם, ורצוי לשכור ייצוג משפטי מטעמכם. וכן התקנות אינן חלות במקרה של רכישת דירת יוקרה, שם מותר לקבוע שכר טרחת עו”ד גבוה מהתעריף הקבוע בתקנות.

דירה יש שניה – ממוכר

שכר הטרחה לעו”ד ברכישת דירה, נע בין 1%-1.5% בצירוף מע”מ (לא כולל אגרות, שליחויות וכו’), סכום זה נגזר, ממחיר הדירה. כמובן שאם ערך הדירה נמוך, עורך הדין יכול לגבות מחיר שבעיניו ראוי, בכדי לייצג ברכישת הדירה. וכל עו”ד רשאי לתמחר את שכרת טרחתו, בהתאם למה שנראה לו הוגן וסביר, לפי מורכבות העסקה. ככל שהעסקה תהיה יותר מורכבת בהעברת הזכויות, או בתנאים מתלים, כך תהיה השפעה על קביעת שכר הטרחה.
חשוב להדגיש:

  • בדירה יד ראשונה, עו”ד מטעם הקבלן אינו מייצג אתכם!
  • בדירה יד שניה, המלצת משרדנו להימנע מייצוג משותף של הקונה והמוכר ביחד על ידי אותו עו”ד, מהסיבה הפשוטה, שהיה וחלילה, במצב של הפרת חוזה, עורך הדין לא יכול לייצג אותך, ולא את הצד השני. ובעסקה משותפת, יש ניגוד אינטרסים של שני הצדדים לעסקה, ולכן רצוי כי כל צד, ישכור שירות משפטי שיגן עליו.
 

ייצוג משפטי של עורך דין לרכישת נכס מטעמכם, ברכישת דירה יד ראשונה מקבלן או ברכישת דירה יד שניה, הוא שירות חשוב ביותר, להבטיח לך כרוכש שתמורת כספך תקבל בסופו של יום “מפתח לדירה” ורישום “בטאבו”. ושמירה על האינטרס שלך מול המוכר בכל שלב של הרכישה. ישנה חשיבות רבה, לבצע הליך טרום רכישה, להבין את המשמעויות הכספיות של מס הרכישה שיחול על הרוכש בעת הרכישה. וזאת תוכלו לבצע עם עורך הדין.

לקבלת ייצוג משפטי אישי לרכישה או מכירת דירה, עלויות נלוות, סוגיות מס טרם כניסה לעסקת מכר, הנכם מוזמנים לפנות למשרדנו בטלפון 077-5118115 או בנייד 050-7611611. בכבוד רב ובברכה, מירית עטיה שטיינברג עו”ד ונוטריון

בכל נושא משפטי ובשאלה משפטית, מומלץ להיוועץ עם עו"ד על מנת להבין את זכויותיכם, ולקבל את הייעוץ המקצועי המותאם למצב המשפטי שלכם.

לתיאום פגישת ייעוץ פנו למשרדנו בטלפון 077-5118115 או בווצאפ 050-7611611 או השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם.