לוגו 512 פיקסל
ערך הקרקע | רכישת קרקע, שומה על קרקע

ערך הקרקע ללא פיתוח

שומה על קרקע

בהחלטה מיום 08.02.06 קבעה רשות מקרקעי ישראל, מה יהיה גובה ערך הקרקע (מינימלי) ללא פיתוח. קרי, שומה על הקרקע. בשל העובדה שהוגשו שומות רבות, שהציגו שווי קרקע נמוך עד אפסי, ולעיתים שווי שומה שלילי לקרקע.

השמאים שהעריכו את הקרקע, נמנעו ממתן ערך שלילי לקרקע, וקבעו בשמאותם ערך אפס לקרקע ללא פיתוח, והרשות סברה שמצב שומה אפסי, לא הגיוני. טענת הרשות כי שומות אלה לוקחות בחשבון את ראיית הבעלים בעסקה.

 

הכלל הקובע לערך קרקע

בהחלטה זו נקבע הכלל: ערך הקרקע ללא פיתוח לא יפחת מ 20% מערך קרקע מפותחת. זאת בהתייחס להוראות החלטה מס’ 531 של המועצה, ממנו ייגזר שיעור התשלום, בגין הקרקע באותו אזור, בתוספת מע”מ כחוק.

 

מה ההבדל בין קרקע רגילה לקרקע של רשות?

ברכישת קרקעות רגילות, הרשות המקומית מוציאה שומה על ערך הקרקע ודורשת תשלום מהבעלים.

 

שומה הרשות או שומת הבעלים. מה קובע?

בעסקאות רגילות ניתן לקבל חוו”ד שמאי מטעם הרוכש ולהגיש השגה על השומה שנדרשה. חוו”ד השמאית מטעם הבעלים, בודקת עסקאות דומות באזור שהינן ברות השוואה. לאחר מכן, הרשות יכולה לקבל את השומה החדשה או לנהל הליך משפטי בגין השגה על שומה, וימונה שמאי מכריע, בין שמאות הרשות לבין שמאות הבעלים. בניגוד לעסקאות אחרות, לא ניתן להשיג על תשלום השומה (גובה המס) שיידרש.

 

מה נכלל בשומה?

השומה כוללת בתוכנה, עלויות היטלי פיתוח, אגרות ותשתיות, אשר יושקעו בקרקע על ידי הרשות.

 

עו”ד ונוטריון מירית עטיה שטיינברג ממליצה בעסקת מכר מקרקעין להיוועץ בעורך דין הבקיא במקרקעין. להבנת העסקה וחיוב המס שיידרש בגינה רוכש הקרקע. עו”ד ונוטריון מירית עטיה שטיינברג, עוסקת ברכישת ומכירת קרקעות, נכסים, דירות קבלן, דירות יד שניה. בעלת ידע מקצועי, בגיבוש הסכמים מקרקעין, ייצוג רוכשי קרקע, ייצוג מוכרי קרקע.

 

עורכי דין לרכישת דירה | עורכי דין מקרקעין | עורכי דין ייצוג ברכישת דירה | עו”ד ונוטריון | עו”ד ונוטריון בראשון לציון | עו”ד מקרקעין | קישורים רלוונטיים: סוגיות מיוחדות בשומות, משרד המשפטים, אגף שומת מקרקעין – לשכת מנהל האגףרשות מקרקעי ישראל, ערך קרקע לא מפותחת.

 

בכל נושא משפטי ובשאלה משפטית, מומלץ להיוועץ עם עו"ד על מנת להבין את זכויותיכם, ולקבל את הייעוץ המקצועי המותאם למצב המשפטי שלכם.

לתיאום פגישת ייעוץ פנו למשרדנו בטלפון 077-5118115 או בווצאפ 050-7611611 או השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם.