לוגו 512 פיקסל
בן ממשיך | בר רשות | יורש משק חקלאי | זכויות בן ממשיך | הסכמים משפחתיים | עו"ד מושבים

בר רשות

מיהו בר רשות? 

בר רשות הוא מי משחזיק את המשק החקלאי, כבר רשות של האגודה. בר רשות, הוא מי שניתנה לו הזכות להשתמש ולהחזיק בקרקע במשך שלוש שנים כבר רשות. בר רשות, מאריך את תקופת השימוש מעת לעת לשלוש שנים נוספות. מדובר בהארכה אוטומטית של אותה זכות.

 

מה מאפיינת זכות בר רשות? 

זכות בר רשות, מאפיינת את היחסים החוזיים במגזר החקלאי, במושבים בהם אין חוזי חכירה למתיישבים והמשק החקלאי שלהם. למתיישבים יש חוזה משבצת לשלוש שנים, שנערך בין רמ”י לבין הסוכנות היהודית ובין האגודה השיתופית, הידוע בכינויו: “החוזה המשולש“. 

 

חוזה המשבצת, מוארך מעת לעת לתקופה נוספת. חבר האגודה חותם על הצהרה כי הוא בר רשות של הסוכנות  היהודית, במשק שבהחזקתו, והוא מתחייב לפנות את המשק החקלאי, ככל שיידרש ע”י הסוכנות היהודית.

 

הזכויות של בר רשות להורשת המשק החקלאי

למעשה, לבר רשות אין זכות הורשה של המשק החקלאי. בר רשות נתון להחלטות האגודה. בחוזה המשולש שקיים בין האגודה לבין רמ”י ולבין הסוכנות היהודית, נקבע כי מוריש יכול לקבוע בחייו בהסכמת הסוכנות היהודית, או בצוואתו (ככל שחוזה החכירה מאפשר), מי מבין יורשיו ירש את המשק החקלאי – לאחר פטירתו. יובהר, בן הזוג הנותר בחיים, קודם לשאר היורשים על פי הצוואה. כאשר אין בן זוג וכשאין הסכמה בין היורשים, בית המשפט יחליט, לגבי היורש שיקבל את המשק החקלאי.

 

עו”ד ונוטריון מירית עטיה שטיינברג, בעלת ניסיון רב בתחום המקרקעין, אגודות שיתופיות, דיני מושבים. דיני נחלות. דיני קיבוצים. חוזים. חכירה. חוזה משולש. הסכמי מכר בנחלות. הסכמי משפחות בענייני ירושה. הסכם הורשה לבן ממשיך. זכויות בן ממשיך. משק חקלאי. בית שלישי בנחלה. עורך דין נחלות. עורך דין מושבים. עורך דין קיבוצים. הסכם חכירה. חוזה משבצת.

בכל נושא משפטי ובשאלה משפטית, מומלץ להיוועץ עם עו"ד על מנת להבין את זכויותיכם, ולקבל את הייעוץ המקצועי המותאם למצב המשפטי שלכם.

לתיאום פגישת ייעוץ פנו למשרדנו בטלפון 077-5118115 או בווצאפ 050-7611611 או השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם.