מדוע חשוב לערוך צוואה?
צוואה | צוואה הדדית | התנגדות לצוואה | בקשה לצו ירושה | עו"ד ירושה | עו"ד צוואה | עו"ד לענייני צוואה

עריכת צוואה, מדוע חשוב לערוך צוואה?

“היות ואין אדם יודע את יום פקודתו”, כך מתחילה צוואה

הצוואה היא מסמך חיוני, בו אדם טרם מותו, מצווה נכסיו, ליורשים שלו. כגון: דירה, רכב, כספים, קופות גמל וכו’.

חוק הירושה קובע, כי אדם יכול לערוך צוואה, במספר צורות:

1. צוואה בכתב יד.

2. צוואה בעדים.

3. צוואה בפני רשות, לדוגמא בפני עו”ד נוטריון.

4. צוואה בעל פה.

רצוי לקבל ייעוץ משפטי, טרם עריכת הצוואה. היו מקרים בהם צוואה נפסלה, בשל פגמים מהותיים שרשם הירושה לא קיבל. במקרה כזה, התיק עובר לבית משפט לענייני משפחה. ולא תמיד התוצאה השמפטית, היא התוצאה שרצה המצווה, המוריש.

מי הם היורשים החוקיים?

חוק הירושה, קובע מיהם יורשים חוקיים, כשאין צוואה. היורשים החוקיים, הם בני המשפחה של המוריש. בן או בת זוג וילדיהם. אולם, אדם יכול בצוואתו, לצוות את רכושו, גם לא לבני משפחה. כשאדם עורך צוואה, יורשיו החוקיים הם, מי שהוא ציווה להם את ירושתו.

חשוב לערוך צוואה מעודכנת, לגבי הורשת הזכויות והנכסים לאחר פטירה, וזאת מכמה סיבות:
בימינו, מאוד נפוץ נושא הגירושין, נישואין פרק ב, ידועים בציבור. כתוצאה מכך, אותו אדם, שלא ערך צוואה, יורשיו עשויים לחלוק את הירושה, עם יורשים חדשים, שאולי לא רצה להוריש להם את רכושו.

עריכת צוואה, תחסוך בעתיד מיורשי המוריש, סכסוכים בענייני ירושה, סכסוכים בענייני רכוש.

חשוב להסדיר בצוואה, בפירוט כל זכות או נכס, לדוגמא: ביטוח, היות ששם, אתה ממנה מוטבים, ונוקב בשמותיהם. במקרה שחלילה יקרה מקרה ביטוחי, ולא עדכנת את שמות המוטבים, תתעורר בעיה משפטית, שבסופו של יום רק התערבות בית משפט תכריע, ולא תמיד באופן שאתה היית רוצה.

כאשר אדם מרגיש מוכן, מומלץ לערוך צוואה, אצל עורך דין מומחה בדיני ירושה, לקבל הסבר על חשיבות הצוואה, חלוקה ליורשים ומשמעותה. כך, כאשר עודך בחיים, אתה יכול להיות רגוע, שמי שתרצה להוריש לו את רכושך, רק הוא יהנה ממנה. ישנם מקרים שיורשים חוקיים, היו זכאים לקבלת עזבון ורכוש של אדם שנפטר, למרות שהיה ברור שלא התכוון להוריש להם.

בקשה לצו קיום צוואה

כאשר המוריש הותיר אחריו צוואה, היורשים בצוואתו, רשאים לפנות לרשם הירושה ולהגיש בקשה לצו קיום צוואה. ככל שיש ירוש שנפגע או שחושב כי נפל פגם בצוואה או היתה בה השפעה בלתי הוגנת על המוריש, עליו לפנות בהקדם, בבקשה לביטול הצוואה.

בקשה לצו ירושה

כאשר המוריש לא הותיר אחריו צוואה, על היורש החוקי, לפנות לרשם הירושה ולהגיש, בקשה לצו ירושה.

עו”ד מירית עטיה שטיינברג, בעלת ניסיון בעריכת צוואה מותאמת לצרכי הלקוח, ממליצה לערוך צוואה אצל עו”ד המתמחה בצוואות, בשעה שאדם בריא וכשיר לערוך את צוואתו.

 
מירית עטיה שטיינברג, עו”ד ונוטריון, עריכת צוואה, צוואה הדדית, צוואת בפני נוטריון, יורש אחר יורש, ירושת משק חקלאי, יורש חוקי, יורש על פי דין, יורש על פי צוואה, זכויות יורשים, סכסוכי יורשים, צו ירושה, צוואה, בקשה לצו ירושה, בקשה לצו קיום צוואה, השפעה בלתי הוגנת בצוואה, פגם בצוואה, ביטול צוואה.
he_ILHebrew
בכל נושא משפטי ובשאלה משפטית, מומלץ להיוועץ עם עו"ד על מנת להבין את זכויותיכם, ולקבל את הייעוץ המקצועי המותאם למצב המשפטי שלכם.

לתיאום פגישת ייעוץ פנו למשרדנו בטלפון 077-5118115 או בווצאפ 050-7611611 או השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם.