בר רשות

בר רשות הינו מי שמחזיק את המשק החקלאי כבר רשות של האגודה.

בר רשות הוא מי שניתנה לו ע”י מינהל מקרקעי ישראל ו/או האגודה השיתופית, זכות להשתמש ולהחזיק בקרקע במשך שלוש שנים, ומאריך את תקופת השימוש מעת לעת לשלוש שנים נוספות. מדובר בהארכה אוטומטית של אותה זכות בדיוק.

זכות “בר רשות” מאפיינת את היחסים החוזיים הקיימים במגזר החקלאי, במושבים בהם למתיישבים אין חוזי חכירה לגבי משקיהם אלא מבוסס במבנה משפטי של חוזה משבצת לשלוש שנים שנערך בין מינהל מקרקעי ישראל, בין הסוכנות היהודית ובין האגודה השיתופית, הידוע בכינויו: “החוזה המשולש” (להלן: “החוזה המשולש”), כאשר חוזה זה מוארך מדי פעם לתקופה נוספת. כנגד זה חברי האגודה חותמים על הצהרה, כי הינם “בני רשות” של הסוכנות במשק שבהחזקתם, וכי הם מתחייבים לפנותו בכל עת שיידרשו לכך ע”י הסוכנות.

זכויות “בר רשות”

ל”בר רשות” אין זכות הורשה של המשק החקלאי והוא נתון להחלטותיו של המוסד המיישב, האגודה.

בחוזה המשולש שקיים בין האגודה לבין ממ”י ולסוכנות היהודית, נקבע כי מוריש יכול לקבוע בחייו (בהסכמת הסוכנות) או בצוואתו (בחלק מהחוזים), מי מבין יורשיו ירשו תחתיו את המשק החקלאי לאחר פטירתו.

אך גם במקרה זה בן הזוג הנותר בחיים קודם לשאר היורשים עפ”י הצוואה. וכאשר אין בן זוג וכשאין הסכמה בין היורשים בית המשפט יחליט לגבי היורש שיקבל את המשק החקלאי.

סגירת תפריט
בכל נושא משפטי ובשאלה משפטית, מומלץ להיוועץ עם עו"ד על מנת להבין את זכויותיכם, ולקבל את הייעוץ המקצועי המותאם למצב המשפטי שלכם.

לתיאום פגישת ייעוץ פנו למשרדנו בטלפון 077-5118115 או בווצאפ 050-7611611 או השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם.